Den válečných veteránů s TAXMENY

Zveme vás do Divadla u Hasičů, abyste s námi oslavili Den válečných veteránů.
A co se bude dít?
Hrát a zpívat bude skupina TAXMENI, která již více než padesát let přináší svým posluchačům country písně, a také svou tvorbou vzdává čest válečným veteránům.
 
Taxmeni si pozvali několik hostů, zazpívá tak například Helena Maršálková, Martin Maxa, vystoupí skotský dudácký band The Rebel Pipers.
 
Pokřtíme knihu Deníky parašutistů - z bojů na západní frontě 2. světové války. TATO KNIHA ZDE BUDE TAKÉ POPRVÉ V PRODEJI!
 
Vstupenky jsou ještě k mání v pokladně Divadla U Hasičů nebo on-line prostřednictvím jejich webu
 

Vážení čtenáři Historického kaleidoskopu,

tento časopis přestává právě nyní po 16 letech vycházet i v on-line verzi. Za dobu našeho působení vzniklo mnoho nových magazínů, které informují o české historii a jejích hrdinech a významných osobnostech. Také běžný tisk se začal některým tématům z české historie věnovat podstatně více, než tomu bylo v době vzniku našeho Historického kaleidoskopu.

Věříme, že jsme se jeho vydáváním alespoň trochu zasloužili o prezentaci novodobé české historie, a že jsme posunuli povědomí mnoha čtenářů o kousek dál, a to především ve smyslu kréda, že na minulost se nemá zapomínat, neboť nám může být významným poučením do budoucnosti.

Rádi jsme s vámi trávili zajímavý čas při psaní a vyhledávání témat, které vás osloví. Nejsme však jako nezisková organizace dále schopni finančně zajišťovat stále rostoucí náklady na aktualizaci a vydávání magazínu ani v on-line podobě.

Přeji vám, abyste nezapomněli na hrdiny a události, jimiž jsme vás provázeli, a abyste si našli další zdroje poznávání české historie.

Se srdečnými pozdravy

Jindra Svitáková, šéfredaktorka

 

PŘIPRAVUJEME PRO VÁS DENÍKY PARAŠUTISTŮ

Vzpomínky pěti příslušníků čs. zahraniční armády, kteří prožili druhou světovou válku na západní frontě, všichni prošli výcvikem pro zvláštní úkoly, aby čtyři z nich byli poté odesláni do protektorátu k jejich splnění. Poslední z nich, Václav Málek, kurz sice absolvoval, ale do výsadku přidělen nebyl a prošel společně s 1. smíšenou obrněnou brigádou Francií a jako velitel družstva se zúčastnil bojů u přístavu Dunkerque. Třem z těchto parašutistů vyhasl život v chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze, dva válku přežili a své vzpomínky tak mohli předat dalším generacím.

Kniha v pevné vazbě a s fotografiemi z archivu Jaroslava Čvančary vyjde v září ve spolupráci s Oblastním muzeem Praha-východ za podpory Středočeského kraje.

Knihu budete moci zakoupit jak v muzeu, tak v e-shopu www.ceskatrikolora.cz 

 

AKTUÁLNĚ PRO VÁS

K 80. výročí operace ANTHROPOID jsme připravili druhé rozšířené vydání knihy významného badatele. 

Jaroslav Čvančara: 

ANTHROPOID – příběh československých vlastenců

V knize se odvíjí příběh stovek osobností a rodin čs. odboje v období druhé světové války. Více než 1200 fotografií a dokumentů vypráví formou obrazové kroniky ucelený příběh hrdinství českého národa s bezpočtem dramatických událostí i malých antických tragédií. Seznamuje s lidmi, kteří byli ve svém životě postaveni na rozhodující křižovatku – zvolit přežití nebo se podílet na odbojové činnosti aktivním odporem proti okupační moci. Kniha ale také představuje tváře stojící na druhé straně – zástupce protektorátní moci, ale i zrádce a kolaboranty, z nichž mnozí působili po válce opět ve službách jiných pánů.

Druhé rozšířené vydání je doplněno o více než osmdesát fotografií a dokumentů, které autor během posledních pěti let získal. Kniha končí novou kapitolou Paměť Anthropoidu dokumentující péči o památku skupiny ANTHROPOID a všech jejích spolupracovníků do dnešních dnů.

Formát A4, 376 stran.

 

Knihu si můžete objednat na našem e-shopu ČESKÁ TRIKOLORA.CZ

 

 

 

Připravujeme IX. ročník Dnů české historie

Na bohatý program se můžete těšit 20. srpna 2022 v Křivsoudově.

 

 

1945 - ROK SVOBODY

Výstava, která stojí za zhlédnutí.

Rok 1945 byl v historii posledním rokem druhé světové války. Evropské státy postupně znovu získávaly svou svobodu a samostatnost již od podzimu 1944. Otevřením druhé – západní fronty vyloděním v Normandii se postupně stahovala smyčka kolem nacistického Německa nejen z východu, ale také ze západu. Osvobození přicházelo postupně. Evropané se ho dočkali v květnu 1945. Celý svět si však mohl vydechnout až podpisem kapitulace Japonskem v září téhož roku.

Jak probíhal rok 1945 od prvních měsíců, až do definitivního konce druhé světové války, můžete sledovat na 18 panelech, na nichž se před návštěvníky otevřou mnohá dramata obyčejných lidí, hrdinů, kteří netoužili hrdiny se stát. Lidí, kteří pouze bránili svůj domov a své právo žít a milovat. Nechybějí ani nejvýznamnější události a osobnosti tohoto významného roku v historii 20. století.

Výstava je realizována na 18 roll-up panelech a můžete si ji objednat pro svou obec/město/školu/knihovnu. O volné termíny a podrobné informace pište na info@centrumceskehistorie.cz

Městská část Praha 3 v proměnách času

Je nám ctí, že jsme mohli být součástí realizačního týmu, který pro Úřad MČ Praha 3 realizoval knihu, v níž se dočtete historii Prahy 3 od nejstarších dob do současnosti.
Knihu lze zakoupit také v našem e-shopu Česká trikolora.cz

1939 - NEVZDÁME SE!

V letošním roce jsme připravili pro veřejnost novou výstavu k 80. výročí rozpoutání 2. světové války. Výstava představuje rok 1939 především v českých zemích. Je na 19 roll-upech a je možné si ji zapůjčit. Podmínky pro zapůjčení nebo další podrobnosti najdete na www.osudove-roky.cz. Tam je také seznam všech našich výstav, které nabízíme k zapůjčení. 
K výstavám Vám rádi zorganizujeme besedu.
Výstavu jsme realizovali za podpory Ministerstva obrany ČR.

 

Zahájení výstavy Osudové roky české státnosti v Klimkovicích, okr. Ostrava.

Novinky

Připravujeme 2. ročník Dnů české historie

17.02.2015 11:33
25. dubna 2015 proběhne v Křivsoudově 2. ročník Dnů české historie. Návštěvníky čeká bohatý program věnovaný převážně 70. výročí ukončení 2. světové války. Nad akcí převzal záštitu hejtman Středočeského kraje. Program postupně ladíme a doplňujeme. Další podrobnosti a fotogalerie z loňského ročníku najdete na www.dnyceskehistorie.cz          
Záznamy: 25 - 25 ze 25
<< 1 | 2 | 3